Вступ

У нашому світі тотальної глобалізації та стрімкого зростання мережі Інтернет на міжнародний ринок все частіше виходить середній і навіть невеликий бізнес. А ще зовсім недавно міжнародний рівень був долею виключно транснаціональних корпорацій.

І на цьому етапі недосвідчені в міжнародних справах підприємці стикаються з проблемою відмінностей, часто радикальних, природних, фінансових, ресурсних та податкових систем. У випадку з оподаткуванням мова може йти не тільки про розмір ставок, але і принципах нарахування та стягнення податків. У міжнародному бізнесі податкові питання регулюються не тільки національними законодавствами, а й міждержавними угодами, укладеними між окремими країнами.

Наріжним завданням будь-якого бізнесу є отримання максимального прибутку при мінімальних витратах. Виробники побутової техніки, наприклад, вирішують це питання за допомогою переміщення виробничих потужностей в країни Азії, як наприклад Китай і Малайзія, де вартість праці істотно нижче. Крім цього прийому можна також скористатися перевагами національної податкової системи деяких країн. Часто ця перевага є таким же корисним ресурсом, як корисні копалини або дешева робоча сила, і їм все частіше користуються підприємці, що працюють в сфері міжнародної торгівлі або фінансів.

При побудові схеми роботи міжнародний бізнес в обов'язковому порядку враховує податковий клімат країн, в яких йому належить вести свою діяльність. І саме податкові міркування в деяких випадках грають вирішальну роль при виборі місця діяльності тих чи інших структурних підрозділів компанії. Відомі випадки, коли компанії проводять повну реструктуризацію своїх підприємств, виходячи саме з податкових міркувань. Такі дії є правомірним податковим плануванням, тобто законною діяльністю компанії з метою мінімізації податків і максимізації прибутку в міжнародному бізнесі.

Міжнародне податкове планування вирішує досить складні завдання. Так, наприклад, сучасна транснаціональна корпорація може мати штаб-квартиру в Лондоні, виробничі потужності в Сінгапурі, дочірню компанію для володіння патентами фірми на Джерсі, фінансовий центр в Голландії, холдингову компанію в Люксембурзі, торгову фірму на Гібралтарі, страхову компанію для страхування своїх ризиків на Бермудах і т.д.

Завдання побудови міжнародної структури з оптимальним податковим навантаженням вимагає близького і детального знайомства з корпоративними і податковими законодавствами різних юрисдикцій, а також з міжнародними податковими договорами.